Motor configuration properties
| Rotational speed | 8 rpm |
|---|---|
| Torque | 618Ncm |
| Power | 5.28W |
| Supply Voltage | 1~230 V |
| Frequency | 50Hz |
| Total current | 80mA |
| Input power | 18 w |
| Capacitor | 0.5µF |
| Coil overtemperature | 85ºC |
| Rotational speed solo motor | 1000 rpm |
| Torque solo motor | 7.5Ncm |
| self-holding torque | 0.9Ncm |
| Gear | Spur Gear Type V |
| Gear ratio | 125:1 |
| Gear efficiency | 0.66 |
| Permissible output torque | 8Nm |
| allowable peak torque | 13Nm |
| Output shaft diameter | 10mm g7 |
| Max. axial load | 30N |
| Max. radial load | 150 N |
| Overall length without integrated electronics | 103mm |
| Overall length with integrated electronics | 147mm |
| Gear type | Spur Gear |
| electronics | Standard without control electronics. |
Engine configuration properties
ROBASE 36.2-V125
| Rotational speed | 8 rpm |
|---|---|
| Torque | 618Ncm |
| Power | 5.28W |
| Supply Voltage | 1~230 V |
| Frequency | 50Hz |
| Total current | 80mA |
| Input power | 18 w |
| Capacitor | 0.5µF |
| Coil overtemperature | 85ºC |
| Rotational speed solo motor | 1000 rpm |
| Torque solo motor | 7.5Ncm |
| self-holding torque | 0.9Ncm |
| Gear | Spur Gear Type V |
| Gear ratio | 125:1 |
| Gear efficiency | 0.66 |
| Permissible output torque | 8Nm |
| allowable peak torque | 13Nm |
| Output shaft diameter | 10mm g7 |
| Max. axial load | 30N |
| Max. radial load | 150 N |
| Overall length without integrated electronics | 103mm |
| Overall length with integrated electronics | 147mm |
| Gear type | Spur Gear |
| electronics | Standard without control electronics. |
Download 3D model
The offered CAD model is a standard configuration. On request we will find individual solutions for your application.
Print data sheet
You can print out the motor configuration data by clicking the button below.


