Motor configuration properties
| Rotational speed | 6 rpm |
|---|---|
| Torque | 786Ncm |
| Power | 5.6W |
| Supply Voltage | 1~24 V |
| Frequency | 50Hz |
| Total current | 750mA |
| Input power | 18 w |
| Capacitor | 42uF |
| Coil overtemperature | 85ºC |
| Rotational speed solo motor | 1000 rpm |
| Torque solo motor | 7.5Ncm |
| self-holding torque | 0.9Ncm |
| Gear | Planetary gearbox type Q |
| Gear ratio | 149.9:1 |
| Gear efficiency | 0.7 |
| Permissible output torque | 15Nm |
| allowable peak torque | 22Nm |
| Output shaft diameter | 8mm g6 |
| Max. axial load | 110N |
| Max. radial load | 300N |
| Overall length without integrated electronics | 128mm |
| Overall length with integrated electronics | 172mm |
| Gear type | Planetary Gear |
| electronics | Standard without control electronics. |
Engine configuration properties
ROBASE 36.0-Q149.9
| Rotational speed | 6 rpm |
|---|---|
| Torque | 786Ncm |
| Power | 5.6W |
| Supply Voltage | 1~24 V |
| Frequency | 50Hz |
| Total current | 750mA |
| Input power | 18 w |
| Capacitor | 42uF |
| Coil overtemperature | 85ºC |
| Rotational speed solo motor | 1000 rpm |
| Torque solo motor | 7.5Ncm |
| self-holding torque | 0.9Ncm |
| Gear | Planetary gearbox type Q |
| Gear ratio | 149.9:1 |
| Gear efficiency | 0.7 |
| Permissible output torque | 15Nm |
| allowable peak torque | 22Nm |
| Output shaft diameter | 8mm g6 |
| Max. axial load | 110N |
| Max. radial load | 300N |
| Overall length without integrated electronics | 128mm |
| Overall length with integrated electronics | 172mm |
| Gear type | Planetary Gear |
| electronics | Standard without control electronics. |
Download 3D model
The offered CAD model is a standard configuration. On request we will find individual solutions for your application.
Print data sheet
You can print out the motor configuration data by clicking the button below.


